Rideudstyr fra Gymnastik og Ridesport
Indkøbskurv

SENESTE TILFØJEDE VARE(R)

Husk vi holder Ferielukket fra 20/5 til og med 29/5 Alle ordre sendes 30/5. 

De 3 største skrøner om din ridehjelm

Vi afliver 3 skrøner om din ridehjelm

Det kommer måske bag på nogen at en ridehjelm faktisk ikke er et lovkrav men det kan være en rigtig god idé at bruge.

Dansk Ride Forbund har dog regler der siger at du skal have en godkendt ridehjelm til stævner og konkurrencer. Det er ligeledes et krav fra mange rideklubber at du skal have en sådan ridehjelm på da de fleste rideklubber er medlem af Dansk Ride Forbund.

 

1# Dækker forsikringen hvis jeg falder af hesten og rider men en IKKE godkendt ridehjelm ?

Mange tror fejlagtigt at forsikringen ikke dækker hvis du falder af hesten og rider med en ridehjelm der ikke er godkendt. Det er faktisk op til dig selv om du vil ride med en ridehjelm. Til konkurrencer er der dog et krav fra Dansk Ride Forbund om brug af godkendt ridehjelm. 

Dette er den første skrøne vi kan aflive. Ved en rundspørge til de 5 største forsikringsselskaber, er svaret helt klart. 

" Vi dækker en evt. skade hvis du falder af hesten med en IKKE godkendt ridehjelm. "

Dækker forsikringen hvis jeg rider med en ikke godkendt ridehjelm 

 

2# Må jeg bruge en CE mærket EN1384 ridehjelm efter den 31. dec. 2017 ?

Ja det må du gerne, så længe du IKKE skal bruge den til stævner / konkurrencer. Vil du gerne have en ridehjelm der kan bruges efter den 31. dec. 2017 skal du vælge en ridehjelm der er VG01.040 mærket eller EN1384/2017. Typen kan bruges i Danmark, Norge og Sverige. Der kommer hele tiden nye mærker og nyheder til. Du kan følge med i hvilke ridehjelme der har VG 01.040 / EN1384/2017 mærket her.

 

 

3# Må jeg bruge en ridehjelm efter et styrt

Ja det må du gerne. Men vi anbefaler at du skifter din ridehjelm ud, da hjelmen kan have taget skade og det er ikke sikkert at hjelmen vil kunne tage det afgørende stød næste gang. En ridehjelm er bygget til at beskytte dig ved et evt. fald fra hesten. Derfor bør du ved jævne mellemrum tjekke din hjelm for skader og revner. Har din ridehjelm revner bør du skifte den ud straks.

Derfor er svartet - du må gerne, men vi anbefaler dig at købe en ny hjelm. 

 

3 skrøner om din ridehjelm du hermed kan aflive.

Tjek hvilke ridehjelme der er godkendt med de nye regler. Det er vigtig at du har en ridehjelm der er godkendt hvis du rider stævner eller konkurrencer.

 

Læs mere